You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Türkiye'nin Kredi Notu Nasıl Artar?

Türkiye'nin Kredi Notu Nasıl Artar?

Administrator
Türkiye'nin Kredi Notu Nasıl Artar?
Türkiye'nin kredi notu nasıl artar?
 
Peşin olarak söyleyeyim: Döviz kurları bu şekilde yüksek seyrettiği sürece enflasyon hedefinden giderek uzaklaşma ihtimalimiz mevcut. Bu durumda faizlerin yükselmesi kaçınılmaz olacak.
 
YSK kararının Avrupa'daki yansıması beklendiği gibi oldukça negatif oldu. Her gece televizyonu açıp geç saatlere kadar yabancı haber kanallarını seyrediyorum. Açıkçası bazı yorumlar epey "çizgi üstü" gidiyor. Yabancı fonların da Batı basınının yorumları doğrultusunda hareket etmeye karar verdiği de anlaşılıyor. Toz duman dağılana kadar piyasalardaki dalgalanmaları ve söz konusu dalgalanmaların yan etkilerini takip etmeye devam edeceğiz.
 
Diğer taraftan faizler ve risk primi üzerinde etkili olan FITCH 'in yaptığı açıklamalar da dikkat çekiciydi: Dış finansman gereksinimleri konusunda ciddi gelişmeler olduğunu söyleyen FITCH, ekonomi politikalarını "belirsiz" diye tarif etmiş. Ayrıca politik ve jeopolitik risklerden kaynaklanan hassasiyetlerin olduğunu, bunun ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebileceğinin altını çizmişler.
 
Cari açık, enflasyon ve yapısal reformlar...
 
"Peki not tekrar nasıl yükselir?" sorusuna da şu şekilde cevap verilmiş:
 
- "Cari açığın uzun süre daha düşük kalması gerekiyor" demişler ama büyüme ile cari açık arasında doğrudan bir ilişki var. Dolayısıyla büyüme yavaşlarken cari açığın artmamasını kast ediyor olabilirler. Bu da enerji fiyatlarına bağlı diyebilirim.
 
- "Enflasyon da tek hanelere düşmeli" demişler. Raporunda başında bahsettiğim sebeplerden dolayı daha çok bekleyeceğiz gibi geliyor.
 
- "Ekonominin geçen yılki şoku atlattığını görmemiz gerekiyor" demişler. Bana göre atlatıyor ama hala kırılgan durumdayız.
 
- "Bu süreç yapısal reformlarla da desteklenmeli" demişler. Yani bahsettikleri adalet-özgürlükler-eğitim üçlüsü. Ardından da ekonomik reformlar gerekiyor.
 
Tüm bunlardan anladığım şu: Kredi notunun yükselmesi için daha çok vakit var. Çünkü bu kriterlerin bazıları elle tutulur olmadığı gibi, tamamı "takdir hakkına" bağlı gibi gözüküyor. Özetle, bizi zor günler bekliyor.
 
 Yazar : PROF. DR. EMRE ALKİN
Kaynak: www. icerikfabrikasi. com
VIP ÜYE OLUN FARKI YAŞAYIN...
Son Düzenleme: 05-09-2019, 11:26 PM, Düzenleyen: admin.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren ForumCenneti sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.