Skip to main content

Forumcenneti

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türkiye'nin Kredi Notu Nasıl Artar?

Konu

#1
Türkiye'nin kredi notu nasıl artar?
 
Peşin olarak söyleyeyim: Döviz kurları bu şekilde yüksek seyrettiği sürece enflasyon hedefinden giderek uzaklaşma ihtimalimiz mevcut. Bu durumda faizlerin yükselmesi kaçınılmaz olacak.
 
YSK kararının Avrupa'daki yansıması beklendiği gibi oldukça negatif oldu. Her gece televizyonu açıp geç saatlere kadar yabancı haber kanallarını seyrediyorum. Açıkçası bazı yorumlar epey "çizgi üstü" gidiyor. Yabancı fonların da Batı basınının yorumları doğrultusunda hareket etmeye karar verdiği de anlaşılıyor. Toz duman dağılana kadar piyasalardaki dalgalanmaları ve söz konusu dalgalanmaların yan etkilerini takip etmeye devam edeceğiz.
 
Diğer taraftan faizler ve risk primi üzerinde etkili olan FITCH 'in yaptığı açıklamalar da dikkat çekiciydi: Dış finansman gereksinimleri konusunda ciddi gelişmeler olduğunu söyleyen FITCH, ekonomi politikalarını "belirsiz" diye tarif etmiş. Ayrıca politik ve jeopolitik risklerden kaynaklanan hassasiyetlerin olduğunu, bunun ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebileceğinin altını çizmişler.
 
Cari açık, enflasyon ve yapısal reformlar...
 
"Peki not tekrar nasıl yükselir?" sorusuna da şu şekilde cevap verilmiş:
 
- "Cari açığın uzun süre daha düşük kalması gerekiyor" demişler ama büyüme ile cari açık arasında doğrudan bir ilişki var. Dolayısıyla büyüme yavaşlarken cari açığın artmamasını kast ediyor olabilirler. Bu da enerji fiyatlarına bağlı diyebilirim.
 
- "Enflasyon da tek hanelere düşmeli" demişler. Raporunda başında bahsettiğim sebeplerden dolayı daha çok bekleyeceğiz gibi geliyor.
 
- "Ekonominin geçen yılki şoku atlattığını görmemiz gerekiyor" demişler. Bana göre atlatıyor ama hala kırılgan durumdayız.
 
- "Bu süreç yapısal reformlarla da desteklenmeli" demişler. Yani bahsettikleri adalet-özgürlükler-eğitim üçlüsü. Ardından da ekonomik reformlar gerekiyor.
 
Tüm bunlardan anladığım şu: Kredi notunun yükselmesi için daha çok vakit var. Çünkü bu kriterlerin bazıları elle tutulur olmadığı gibi, tamamı "takdir hakkına" bağlı gibi gözüküyor. Özetle, bizi zor günler bekliyor.
 
 Yazar : PROF. DR. EMRE ALKİN
Kaynak: www. icerikfabrikasi. com
VIP ÜYE OLUN FARKI YAŞAYIN...
Son Düzenleme: 05-09-2019, 11:26 PM, Düzenleyen: admin.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task