You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Satış Nasıl Yapılır?

Satış Nasıl Yapılır?

Administrator
Satış Nasıl Yapılır?
Bu yazımda sizlere bazı satış tekniklerinden bahsedeceğim.Faydalı olması ümidiyle...
Öncelikle şunu belirtelim ki dünyanın en zor işlerinden birisidir.Eğer bir dükkanınız var ise size gelen müşteri genel olarak ne alacağını biliyordur.Ancak bunun yanında ekstra bir ürün daha satmak istemez misiniz?
Yada dükkanınız yok ve bir pazarlamacı olarak kapı kapı dolaşıyorsunuz.(Bence daha da zor bir iş)Bu durumda ne yapmalı acaba?Sattığınız ürüne inanmalı ve güvenmelisiniz.Bu en önemli husustur.Eğer siz inanmıyor ve siz güvenmiyorsanız zaten baştan satışı sonlandırmışınız demektir bu.Şimdi gelelim o çok inandığınız ve güvendiğiniz ürünü nasıl satabilirsiniz bunu anlatalım!

[Resim: 4jqdn7.jpg]
1-Ziyaret Öncesi Planlama

Ziyaret öncesi planlama çok önemlidir.Ürününüz hakkında detaylı bilgiye sahip olmalı ve müşterinizin karşısına çıktığınızda takılmadan,yanlış cevapta vermemeye özen göstererek ürününüzü anlatabilmelisiniz.Ziyaret öncesi planlamanın içerisine seçeceğiniz müşteri portföyü yada gideceğiniz bölgeyi belirlemede bu madde altında yapılması gerekenler olarak ifade edilebilir.

2-Açılış Ve İhtiyacı Belirleme

Müşterinizi tanımıyor olabilir yada tanıyorsanız bile ilk izlenim her zaman çok önemli olduğu için açılışta farklı konulardan da bahsedebilirsiniz.Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta farklı konulardan bahsediyorsanız bu konu sizin ürününüze götürecek bir konu olursa köprüleme mantığı ile direkt ürününüz hakkında da bir anda konuşuyor olabilirsiniz.Müşterinizin ihtiyacının ne olduğunu ancak ona sorular sorarak öğrenebilirsiniz.Bu yüzden de soru sormak çok kritiktir.Bunun yanında iyi bir dinleyici olmanız da gerekmektedir.Soru sorarak müşterinizin ihtiyacını belirlediniz ve şimdi geçelim diğer maddeye...

3-Fayda-Yarar İlişkisini Anlatmak

Müşteriniz o ürüne sahip olduğunda ona ne gibi faydalar sağlayacaktır.Örneğin sürekli bilgisayar başında duran birine göz yorgunluğunu dindirmesi için bir ürün sattığınızı düşünelim.'' Bu ürünü kullandığınızda göz kaslarınız gevşeyecek ve daha rahat bir uyku ve daha daha düzenli bir uyku sizi bekliyor olacak '' diyebilirsiniz.

4-Mutabakat ve Kapanış

Müşterinizi ikna ettiğinizi düşünüyorsanız bu bölümde ürünün satın alınmasında ödeme yöntemleri yada fiyat vb durumları konuşabilirsiniz.Her iki tarafında mutabık olduğu durumda ise kapanışı gerçekleştirebilirsiniz.

5-Ziyaret Sonrası Analiz

Her ziyaret sonrasında kendinizi değerlendirmeniz size fayda sağlayacaktır.Sonraki ziyaretler için de size güç katacaktır.Bu yüzden de ne kadar deneyimli ve tecrübeli olursanız olun her ziyaret sonrası kendinizi değerlendirin.
VIP ÜYE OLUN FARKI YAŞAYIN...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren ForumCenneti sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.