You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Administrator
Pasaport Nasıl Çıkarılır?
Hayatımda ilk kez pasaport çıkarttığım için bu önemli bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum.Öncelikle bu işlemin bu kadar kolay olduğunu hiç                              düşünmüyordum.Yıllar önce emniyetten gidip çıkardığınız pasaportunuzu artık neredeyse internetten çıkarmanız mümkün diyebilirim.Peki gelelim                     yapmanız gerekenlere;

Öncelikle interaktif vergi dairesi sitesine giriş yapıyorsunuz.Herhangi bir üyelik vs gerektirmemektedir.Site adresi için tıklayın!
  • Sol tarafta yer alan menüden HARÇ VE DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ ÖDEME linkine tıklıyoruz.
  • UMAMA MAHSUS PASAPORT HARCI ÖDEME seçeneğini seçerek kaç yıllık pasaport almak istiyorsanız buna göre online ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz.
  • Yine aynı menüde PASAPORT DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ ÖDEME linkine tıklayarak bu ödeme yöntemini de online gerçekleştiriyorsunuz.Değerli kağıt bedeli pasaportunuzu kaç senelik aldığınızdan bağımsız sabit bir ücrettir.
  • Randevu adresinden kimlik bilgileriniz ile bulunduğunuz il ve ilçenin nufüs müdürlüğünden randevu almanız gerekmektedir. Randevu işlemi esnasında girdiğiniz mail adresine bir onay maili gelecektir, randevunun geçerli sayılabilmesi için maili onayladığınızdan emin olunuz.

    Alınan randevuya gidilemeyecek durumlarda; randevu tarihinden en az yarım saat önce randevunuzu iptal etmeniz gerekmektedir. 2 (iki) defa iptal işlemi yapılmadan randevulara gidilmediği takdirde; aynı veya farklı bir belge tipi için 1 ay boyunca yeni bir randevu alınamayacaktır. Sistemden olumsuz etkilenmemek ve mağduriyet yaşamamak için; aldığınız randevu tarihini takip ediniz ve randevu tarihi ile ilgili bir değişiklik olması durumunda randevunuzu, randevu saatinizden en az yarım saat önce iptal ediniz. 
  • Umuma mahsus Pasaport başvurusu için gerekli belgeler:
     1) Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı2) Harç ve cüzdan bedeli makbuzu ( Ödemeyi Maliye Bakanlığının veznesi ve anlaşmalı bankalara yapabilirsiniz )3) 2 adet biyometrik fotoğraf4) Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için)5) Varsa eski pasaport Hepsi bu kadar! Konuyla ilgili sorularınızı bu konu altına sorabilirsiniz.
VIP ÜYE OLUN FARKI YAŞAYIN...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren ForumCenneti sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.