You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Junior Member
Outdoor Ne Demek ?
"Outdoor" kelimesinin türkçe çevirisi "dış mekan" , "açık hava" demek olmasına rağmen Türkçe cümlelerde daha çok doğa sporları ile ilgili anlamlarda kullanılmaktadır.
Bir malzeme yardımıyla veya malzemesiz olarak doğada , açık havada yapılan sporların tümü doğa sporları sınıfına girer. Dağcılık, Kaya tırmanışı, Doğa Yürüyüşü, Kampçılık, Mağaracılık, Kanyon Geçişi, yamaç paraşütü, nehir kanosu, rafting, su altı dalgıçlığı ,tur kayağı, dağ bisikleti, Oryantiring, yelken, rüzgar sörfü ve benzeri aktiviteleri doğa sporlarına örnek olarak gösterebiliriz.

Spor salonu gibi iç mekanda ( indoor) yapılan sporların aksine, doğa sporları açık havada ve değişen hava şartlarında yapıldığı için kullanılan malzemeler ve giysiler daha fazla önem kazanmaktadır. Doğa sporları için kullanılan ayakkabılar outdoor ayakkabı diye geçer.

OUTDOOR GİYİM NEDİR ?

Açık havada yapılan doğa sporları sırasında vucudunuzu hem kar, yağmur ve rüzgar gibi dış etkenlerden korumak hem de vucut ısınızın düzenlemesi sağlayarak konforunuzu arttırmak için tasarlanmış tüm kıyafetler "outdoor giyim" kategorisine girmektedir. Son kullanıcaların hem performansını hem de konforunu arttırmayı amaçlayan bu ürünler teknik kumaş ve malzemelerden üretilirler .

Sağlamış olduğu rahatlık ve kullanım kolaylıklarından dolayı outdoor kıyafetler kullanımı şehir hayatında da giderek yaygınlaşmaktadır ve bu sebeple outdoor markalarının yanında birçok moda markası da şehir kullanımına da uygun ( city outdoor ) outdoor giyim ürünlerini müşterilerinin beğenisine sunmaktadır.

OUTDOOR GİYİM MODELLERİ NELERDİR ?

Outdoor Giyim Modelleri denildiğinde ilk akla gelen ürünler Outdoor mont ve ceketler , outdoor pantolon , softshell mont , softshell pantolon, outdoor polar , termal içlik ve outdoor spor tişört gibi ürünlerdir.

Ülkemizde maalesef Outdoor Giyim Kategorisindeki daha çok yabancı markaların ürünleri yer almaktadır ve son yıllarda artan döviz kurlarıyla birlikte bu markalara ait ürünlerin de fiyatları artmaktadır. Ancak ; eğer çok ekstrem şartlarda faaliyet yapmıyorsanız burada önemli markanın isminden çok , doğru kumaş tipinden üretilmiş ürünlerle aşağıda açıklayacağımız "Katman Sistemi" ne göre giyinerek daha konforlu bir faaliyet geçirebilmektir.
Son Düzenleme: 10-24-2020, 08:51 AM, Düzenleyen: admin.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren ForumCenneti sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.