You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Mastürbasyon Sağlıklı Mı ?

Mastürbasyon Sağlıklı Mı ?

Junior Member
Mastürbasyon Sağlıklı Mı ?
"Merhabalar, size bir sorum olacak. Sizce mastürbasyon zararlı mı değil mi? Her kaynakta farklı bir şey söyleniyor. Sizin fikirlerinizi merak ediyorum. İsteyenler için bir kaç sex oyuncağı önerisi bırakıyorum. Cevaplarınızı bekliyorum.
Mastürbasyon, bir canlının kendi cinsel organlarını uyararak (stimüle ederek) genellikle orgazm noktasına kadar ulaşmasına verilen isimdir. Normalde eşeyli üreme (seks) için iki birey gerekirken, mastürbasyon bireyin tek başına yapabileceği cinsel bir aktivitedir. Öte yandan bir tür oto-erotizm faaliyeti olan mastürbasyon, bireylerin cinsel ilişki kurmadan, karşılıklı olarak da yapabilecekleri bir olaydır. Yani ""kopulasyon"" (cinsel birleşme) denen olay olmaksızın yaşanan cinsel faaliyetlerde mastürbasyon önemli bir parça olarak karşımıza çıkmaktadır.
Mastürbasyon, o kadar da sıra dışı bir olay değildir ve hayvan bilimciler tarafından ""üreme amaçlı olmayan cinsel davranış"" olarak tanımlanmaktadır. Doğadaki pek çok olay gibi, mastürbasyon da ilk olarak insanda evrimleşmiş bir olay değildir; hayvanların pek çoğunda mastürbasyon görülmektedir.
Mastürbasyon, hayvanların dişilerinde ve erkeklerinde genel olarak benzer şekilde yapılmaktadır. Kelimenin etimolojisi incelendiğinde, Latince ""elle rahatsız etmek"" anlamına gelen ""manus turbare"" kalıbından türetildiği görülmektedir. Buradan da anlaşılabileceği gibi, dişilerde de, erkeklerde de mastürbasyon, cinsel organların genellikle el ile uyarılmasıyla yapılmaktadır; ancak kimi zaman özellikle yüksek zekaya sahip memelilerde (örneğin şempanzeler, bonobolar, insanlar gibi primatlarda) çeşitli objeler kullanarak da yapılabilir. Özellikle insan türünde damacana, plastik vajina kalıpları, kıyafetler, vb. objeleri kullanmak gibi çok çeşitli fanteziler uygulanabilmektedir. Kadınların %53'ünün, erkeklerin %17'sinin vibratör kullanarak mastürbasyon yaptığı bilinmektedir.
Ülkemizden bu konuda istatistik bulmak birazcık zor; ancak ABD'de yapılan çalışmalar, 30 yaşının üzerindeki kadınların %80'inden fazlasının, genelde ise tüm kadınların %94'ünün hayatlarında en az 1 defa mastürbasyon yaptığını göstermektedir. 18-50 yaş arası her 5 kadından 1'i her ay en az 1 defa mastürbasyon yapmaktadır. 30 yaş üstü erkeklerde ""en az 1 defa mastürbasyon yapma oranı"" %93.4'tür. Genele baktığımızda ise, Amerikalıların %78'i hayatlarının bir evresinde mastürbasyon yapmıştır. Bu istatistiklerin Türkiye'de dikkate değer miktarda farklı çıkması için bir neden bulunmamaktadır. Elbette belli başlı farklılıklar olabilecek olsa da, ülkemizdeki mastürbasyon deneme ve tekrar etme oranlarının oldukça benzer olması olasıdır.
Bilimsel olarak ele aldığımızda, günümüzde hekimlerin ve psikologların ezici bir çoğunluğu tarafından mastürbasyon normal ve sağlıklı bir davranış olarak tanımlanmaktadır. Mastürbasyonun genel geçer faydalarına ve sağlık üzerindeki olumlu etkilerine yönelik bulguların enginliğine karşılık, bazı izole vak'alarda görülen zararlara ve olumsuz etkilere yönelik bulgular yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla aralıklarla gündeme gelen ve mastürbasyonu özellikle de dini nedenlerle eleştirmeye çalışan içeriklerin dikkate değer bir geçerliliği bulunmamaktadır. Birçoğu hatalı neden-sonuç ilişkileri ve bilimsel verilerin eksik okunmasına yönelik hatalar üzerine kurulu argümanlardır. Geri kalan eleştiriler ise, zaten tıbbi terminoloji çerçevesinde ""sorunlu"" olarak tanımlanan koşulların sanki mastürbasyon yapan herkesin sorunuymuş gibi genellemesinden kaynaklanmaktadır.
Son Düzenleme: 04-20-2020, 08:36 AM, Düzenleyen: admin. (Sebep: Tanıtım linki sitemizde ücretli satılmaktadır.)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren ForumCenneti sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.