You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Deneme,Eleştiri,Fıkra Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Deneme,Eleştiri,Fıkra Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Administrator
Deneme,Eleştiri,Fıkra Nedir? Özellikleri Nelerdir?
FIKRA (KÖŞE YAZISI)


               Bir yazarın herhangi bir mevzu veya günlük olaylar hakkındaki görüşlerini, düşüncelerini detaylara inmeden anlattığı gazete ve dergilerde yayımlanan kısa düşünce yazılarına Fıkra denir. Bu tür yazıların diğer adı da “Köşe Yazısı”dır. Fıkralar, gazete ve dergilerin belli sütun veya köşelerinde yayımlanır.
            Yazılı kompozisyon türü olarak fıkra düşünsel ağırlıklı,gmeşhurk, kısa yazılardır.  Siyasi ve toplumsal olaylar ele alınırken belgelere, kanıtlara, aşırı detaylara yer verilmez. Fıkra yazarı geniş kitlelere seslendiği için dili rahat anlaşılır olmalıdır. Her mevzuda fıkra yazılabilir.
FIKRA’NIN ÖZELLİKLERİ
1. Günlük vakalar veya düşüncelerle ilgili konular işlenir.
2. Konular yansız bir halde ele alınmalıdır.
3. Düşünceyi ön plânda olmalıdır.
4. Mevzular çok değişik açılardan ele almadan, ayrıntılara inmeden işlenir.
5. Yazılanlara okuyucuyu inandırma zorunluluğu yoktur.
6. Yazılanlar okuyucunun ilgisini çekmelidir.
7. Nükteli fıkralardan, kıssalardan, vecize ve atasözlerinden faydalanılmalıdır.
8. Açık, mütevazi ve akıcı bir dil kullanılmalıdır.FIKRA’NIN YAZILMA AMACI
               Fıkraların amacı, siyasî, kültürel, ekonomik, toplumsal vb. Mevzuları çok kez eleştirel bir görüş açısıyla anlatarak kamuoyunu yönlendirmektir. Fıkralarda kesin olmaktan ziyade güzel, hoş sonuçlara varmaya; canlı, ilgi çekici olmaya özen gösterilmelidir. Yazar kendi duygu ve düşüncelerini en başarılı şekilde yansıtarak okuyucu ile arasında sıkı bir bağ kurar.
               Not: Bu tür fıkraları, kısa hikâye niteliğindeki, nükteli, gülmece öğesi taşıyan fıkralarla karıştırmayınız. Bu tür fıkralarda dinleyeni güldürmek, eğlendirmek ön plandadır. Oysa köşe yazılarında okuyucuyu düşündürmek, güncel bir problemi dile getirmek esastır.
FIKRA İLE MAKALENİN FARKI
               1. Makalelerde yazılanları ispatlama kaygısı vardır; sadece fıkralarda yazılanları ispatlama kaygısı yoktur.
               2. Makalelerde ciddi, yapmacıksız, bilimsel bir ifade vardır. Fıkralarda açık, sade ve anlaşılır bir dil kullanılır.
               3. Fıkralar günübirlik yazı türüdür. Makalede ise böyle bir durum yoktur.
               Edebiyatımızda Fıkra yazan ilk kişi Ahmet Rasim’dir.  Bunun dışında Falih Rıfkı Atay, Peyami Safa, Burhan Felek ve Çetin Altan en tanınmış fırka yazarlarıdır.
Fıkra İle İlgili Örnek

bir gün Nasreddin Hoca'ya komşu kadınlardan biri,

- "Hoca efendi" demiş, "bizim deli kıza muska mı yazarsın, nefes mi edersin, ne yapacaksan yapsan da birazcık akıllansa... Hiç sözümü dinlemiyor, densizlik edip duruyor."
 - "Hanım" demiş, Hoca: "Sen kızına hoca bulacağına koca bul. Bak o vakit nasıl mum gibi olur!"

tecrübe etme TÜRÜNÜN TANIMI VE ÖZELLİKLERİ

tanımı

     Bir yazarın özgürce seçtiği herhangi bir konu üzerinde kati yargılara varmadan, kişisel görüş ve düşüncelerini serbestçe anlattığı yazılara tecrübe etme denir.

Kendisinden önce benzeri yazılar yazılmış olmakla beraber 16. Yüzyılda deneme kavramını ilk kez kullanan Fransız yazarı Montaigne (Monteyn)'dir. Denemeler adını verdiği yazıları, bir edebiyat türünün adı olmakla kalmamış, benzerlerinin de yazılmasına yol açmıştır.

 2.Özellikleri

Denemede mevzu özgürce seçilir.

İnsanı ve topluluğu ilgilendiren her şey (yaşama, ölüm, aşk, sanat, felsefe, din, ahlâk, töre, bilim, siyaset vb.) denemenin mevzusu olabilir.

Tecrübe etme yazarı kendisiyle mevzuşur benzer biçimde yazar.

Dili doğru ve güzel kullanır.

Düşünce ufku geniş ve kendine özgü data birikimine haizdir.

Kendi duygularının haricinde başkalarının düşüncelerine de saygı duyar.

Denemeci ele aldığı konuyu içtenlikle anlatır.

Denemeci, bayağı bir anlatıma inmeden terim ve felsefi kavramların ağırlığından uzak bir üslubu tercih eder.

Denemeci, denemenin sonucunda kesin bir yargıya, bir sonuca varmak amacında değildir.

Tecrübe etme, herhangi bir konuda düşündürücü, öğretici, inandırıcı ve ufuk açıcıdır.

Tecrübe etme rahat okunan bir düşünce yazısıdır.

Denemecinin öne sürülen her fikir ya da savı doğrulama, kanıtlama şeklinde bir kaygısı yoktur. Tecrübe etme, yazı ve eleştiriden bu yönüyle ayrılır.
Tecrübe etme yazarı birçok kaynaktan beslenir: Felsefî, sosyolojik, tarihî tema ve olay­ların yanında bilimsel veriler ve ünlü kişilerin özdeyişleri olabilir. Yine de denemeci seçtiği konuyu farklı bir yaklaşımla işler.
Tecrübe etme Yazısı Örneği

İyiliğin gerçek anlamını biliyor musunuz?Ben biliyorum.Bence iyilik, insanların karşılık beklemeden yaptıklarıdır.
   İyilik yapanlar her zaman  karşılığını alırlar.Hatta bu fikir atasözlerine bile yansımıştır.Ben iyilik yapanların her vakit karşılığını aldıklarını birçok defa gördüm.Hatta yaşadım bile... Bence iyilik yaparsan yaşam sana da gülümser.   Bazı insanoğlu da yüzlerine iyilikten bir maske takarlar.Fakat bence bir gün o maske, bireyin yüzünden düşecek. Ve maskenin düştüğü an, insanlar kişinin gerçek yüzünü görecekler.

   Eğer yaşamın size de gülümsemesini istiyorsanız, yapmanız gereken küçük bir şey var.Sizin de çevrenizdeki insanlara gülümsemeniz. 

Kritik Nedir? Eleştirinin Özellikleri

Bir edebi eser ya da herhangi bir sanat eseri hakkında doğru sonuçlara ulaşmak adına; o yaratı ile ilgili ortaya konan iyi ya da kötü anlamdaki yorumlara, eserin kıymetini ortaya dercetmek adına meydana getirilen muhakemeye tehlikeli sonuç doğrusu tenkit denir.

Kritik denilince her ne kadar negatif görüşler ortaya geçirmek şeklinde algılansa da öyle değildir. Eleştirideki amaç eserin gerçek kıymetini ortaya koyabilmektir. Bundan dolayı eleştiri meydana getirecek bireyin nesnel davranması şarttır.Tehlikeli sonuç şu demek oluyor ki eleştiri bir tek edebi eserlerde yapılmaz. Sanatın derhal hemen her alanında eleştiriyi görebiliriz. Doğru yapılan eleştiriler sayesinde sanatın daha ileriye taşınacağı da bir gerçek olarak kabul görür. Bir sanat eserini eleştiren kişiye münekkit yahut eleştirmen denir. Kritik yapacak ferdin eleştirdiği mevzuyla ve türler ilgili bilgisinin ve tecrübesinin olması gerekir. Bu nedenle bir eser hakkında eleştiri yapmak son aşama zor bir iştir.


Eleştirinin Özellikleri


1. Eleştirinin objektif olarak yapılması gerekir.2. Tehlikeli sonuç meydana getirilen eserin iyi ve kötü yanları ortaya konarak eserin kıymeti belirlenmelidir. Meydana getirilen bu eleştirilerle sanatçının bu mevzuda kendini geliştirmesi fakatçlanmalıdır.3. Eleştirmen kritik yapacağı türün özelliklerini çok iyi bir halde bilmelidir. Tehlikeli sonuç yapmak bir türde eser vermekten çok daha zor bir iştir.4. Eleştirinin dili yalın olmalıdır.5. Eleştirmen belli kritik kurallarına bağlı kalmalıdır.6. Eleştirmenin bir diğer görevi de eseri okuyucuya tanıtmaktır.

7. Eleştiride eserin sadece kötü yönleri ortaya konulmaz. Kritik sırasında eserin pozitif yönde özellikleri de ön plana çıkarılmalıdır.
VIP ÜYE OLUN FARKI YAŞAYIN...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren ForumCenneti sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.