You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Çok Şükür Bugün Cuma

Çok Şükür Bugün Cuma

Administrator
Çok Şükür Bugün Cuma
TGIF: Çok Şükür Bugün Cuma...
 
Sanıyorum son zamanların en gergin haftasını geride bıraktık. Döviz kurlarının geçen hafta cuma sabahı gördüğü seviyeye geriletmek için verilen yoğun çaba, sarf edilen enerji ve ödenen maliyete değdi mi acaba?
 
Açıkçası Türkiye'de sürekli olarak "bıraksak Dolar 8 TL olur" şeklinde yorumlar yapıldığı için, bu sözlerin reklamına sokaktaki vatandaşın kapılmaması imkansız. Ancak Merkez Bankası ve diğer otoriteler sokaktaki vatandaş gibi davranamazlar. Sorumluluları büyük, bu sebeple soğukkanlı olmak zorundalar.
 
Bundan başka, yöneticilik astları değil üstleri yönetmektir. Tecrübeli yöneticiler sevk ve idarenin makama değil tecrübeye bağlı olduğunu bilir. Dolayısıyla, kaygıları olan "üstleri" mutlaka tecrübeli "astların" sakinleştirmesi gerekir. Geçen hafta Cuma günü başlayan döviz hareketinden kaygılanan piyasalar ve siyasilere Merkez Bankası yönetiminin şunu demesi lazımdı:
 
"Dolar her yerde yükseliyor, merak etmeyin takip ediyoruz, eğer iş uzarsa hafta başında kuvvetli bir adım atarız, bize güvenin"
 
İşte bu kadar. Bunu yapmak için cesur olmaya gerek yok, sadece basiretli olmaya ihtiyaç var. Cesur olan bir de şunu eklerdi elbette:
 
"Bir daha döviz mevduatıyla alakalı bir duyuru yapacaksanız, anlaşılır şekilde yazın da işleri toparlamak bize kalmasın.."
 
Tabii bunu yapmak her babayiğidin harcı değil. Dolayısıyla basiretli olmaları şimdilik yeterli. Aklıma gelmişken şunu da belirteyim. Hafta başından beri yapılan maliyetli manevralarda acaba kim kazandı? Benim takip ettiğim kadarıyla yurt dışında Swap faizleri % binlerle ifade edilirken, Türkiye'de hisse senetlerine ve tahvillere ciddi satış geldi. Parasını alan da baskılanmış olan dövizi ucuzdan satın aldı. Sahiden yabancılar zarar etti mi? Yoksa zarar eden yerli yatırımcı mı oldu?
 
Neyse, fazla uzatmadan bitireyim sabah raporunu. Çok şükür ki bugün cuma. Pazartesi kaldığımız yerden devam edeceğiz.
 
 
 
 
 
 
 
  

Yazar : PROF. DR. EMRE ALKİN

 
 
www. icerikfabrikasi .com
VIP ÜYE OLUN FARKI YAŞAYIN...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren ForumCenneti sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.