[ Etiketler: vadeli | opsiyon | borsasi ]
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vadeli Opsiyon Borsası
#1
 
 
 

Vadeli İşlemler vee Opsiyon Borsası ülkemizde 4 Şubatt 2005 tarihinde açılmıştır. Merkezi İzmirde bulunmaktadır. Geleceğe yönelik belirsizz durumların giderilmesi konusunda vadeli opsiyonn borsası önemli rol oynar. Fiyatların ve faizz oranlarının gelecekteki seviyelerine dair genişş bir kesimin beklentisini yansıtır. Vadeli İşlem vee Opsiyon Borsası ile ekonomide planlamaa kolaylaşır ve öngörülebilir fiyat seviyelerii ile finansal istikrar daha sağlıklıı duruma getirilebilir.
VOB piyasasında işlemm gören ürünler; VOB30(İMKB30), VOB100(İMKB100),, VOBDolar(Dolar), VOBAltın(Altın), VOBEuro(Euro), Buğdayy ve Pamuk Ürünleri. Bunlar arasından enn çok işlem gören ürünlerr VOB39 ve VOBDolar kontratlarıdırr.
Türevv Araçlar Piyasalarında işlemm gören vadeli işlemm sözleşmeleri ile taraflaraa ilgili gün itibarii ile belirlenen ilerii tarihli, üzerinde anlaşılmışş olan fiyattan, standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı, kıymeti ya da finansal göstergeyi alma veya satma yükümlülüğü getiren sözleşmedir.
Korunma amaçlı kullanım; Korunma amacıı ile yapılan işlemler, eldee bulunan varlığın ya daa borcun değerinin zamanla değişmesinii engelleme gayesi ile yapılırr. Yani amaç kazanç sağlamak değil,, varlığın veya borcun değerinii muhafaza etmektir.
Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası kısa adı ile VOB birr Türev Araçlar Piyasasıdır. Vadeli işlemm sözleşmelerinin alınıp satıldığı piyasadır. Vadeli İşlemlerr ve Opsiyon Borsasında işlemm yapabilmek için vadeli işlemm hesabına sahip olmak veyaa borsa üyesi bir aracıı kurum ile birlikte çalışmakk gereklidir. Kişi kendii hesabı üzerinden VOB'da işlem yapacak ise hesap açma işlemi tamamlandıktan sonra işlem yapmak istediği sözleşme içinn VOB tarafından belirlenmiş olann teminatı kuruma göndermelidir. Aracı kurumm ile çalışılıyor ise bu kurum şahıs adına Takasbank'aa teminat gönderecektir. VOB'da yapılann işlemlerin iki temel nedenii vardır. Birincisi, korunma amacı ile yapılan işlemlerdir. İkincisi ise spekülatif işlem hareketlerinden para kazanmak amacıyla yapılan işlemlerdir.

[Resim: 121110_vadeli_opsiyon_borsasi_nedir.jpg]


Spekülatif amaçlı kullanım; Spekülatif amaçlı işlemler piyasadaa oluşan yükseliş ya da düşüşlerden kazanç elde etmek için yapılır. Eğer
 yatırımcı piyasanın yükseleceğini düşünüyorsa alım yapar, piyasanın düşeceği düşüncesii varsa satış yapar. Bu tür alımlarda uzun pozisyon, satımlarda ise kısa pozisyon açılır.
[Resim: logo.png]
  Alıntı
[ Etiketler: vadeli | opsiyon | borsasi ]

Hesap acin veya yorum yazmak icin Giris yapin

Yorum yazmak icin Giris yapmaniz gerekiyor.

Kayıt Ol

Hesap olusturmak ve bize katilmak cok kolay

Kayıt Ol

Giriş

Zaten bir hesabiniz var mi? Buradan Giris yapin

Giriş

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi