Forum Cennetiniz

Tam Versiyon: Standart Zamanınızı daha verimli kullanma yöntemleri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Zaman dediğimiz kavram basit bir şey gibi gözüksede aslında değildir. Zamanınızı hunharca harcayabilirken harcadığınız zamanı geri döndüremezsiniz, bu da zamanı değerli şeyler arasına sokar. Unutmayın ki zaman tekrar kazanılmayan bir servettir.

Peki zamanı nasıl daha verimli kullanacağım?

-Zamanınızı harcayan gereksiz alışkanlıklarınızdan kurtulmanız gerek
-Kendinize iki ya da üç işi bir arada yapmayı öğretin
-O gün ki yapılacaklar listenizi önceliklere göre sıralayın
-Yaptığınız işi basit yöntemler ile yapın bu hem zamanınızı kurtarır hem de işi kolaylaştırır zor yöntemler kullanarak zamanınızı çöpe atmayın.
- Önemli işlerinizi en üretken saatlerde yapın mesela sabahları en üretken saattir.
- Bir işe başladığınızda onu bitirmeye uğraşın, eğer ertelerseniz boşuna dakika, saat, gün harcarsınız. Bir şeyin üstüne ne kadar çok giderseniz o kadar hızlı halledersiniz. Çok fazla takılıyorsanız o işe ara verin. "Takılıp kaldığınız yerde işinizle inatlaşmayın. İçinden çıkamadığınız işleri bir süreliğine bir kenara kaldırın. Geri döndüğünüzde yenilenmiş bir perspektifle, işe farklı bir açıdan bakmayı deneyin."

Bazı ipuçları

-Kolay unutan biriyseniz, yapacağınız işi hatırlamakta dakikalar harcıyorsanız bunun yerine aklınıza gelen şeyi veya işinizi bir kağıda not alın çünkü yazmak yapmanın yarısıdır.

- Dikkatinizi dağıtacak şeyleri kendinizden uzak tutun.

- Kendinize ve kendi kararlarınıza güvenmeyi öğrenin. Bir işin nasıl kolay yoldan yapılacağını biliyorsanız kendi planınızı uygulayın. Başklarının zamanınızı çalmasına izin vermeyin.

- Duygu karmaşasına girmek işinizi en iyi şekilde yapmanızı engeller. Sağlam üretici olacakken denizde yüzen ama hiç bir şekilde ileriye gidemeyen birine dönüşürsünüz.

- Boktan ve önemsiz şeyleri aklınızdan çıkarın o an ki önemli işlerinize odaklanın. 

- Gününüzü bütün gün uyuyarak heba etmeyin.

-Plan, plan, plan. işe başlamadan nasıl yapacağım?, nası yollar izleyeceğim?, en kolay yoldan nasıl halledebilirim?, şu işi ön plana alsam ve hemen halletsem daha çok zaman kazanabilir miyim?,önüme şöyle bir sıkıntı çıkarsa bunu nasıl halledebilirim? Bu gibi soruları işe başlamadan önce kendinize sorun ve cevaplayın. Emin olun zamanınızı kaliteli ve etkili harcayacaksınız.

- Kendinize her 25-30 dakikada 5 dakikalık mola ayırın. 5 dakikalık mola kafanızı toplamanıza unuttuğunuz şeyi hatırlatmaya yardımcı olacaktır. *Pomodoro tekniğini araştırın.